Poznaj len, jeden z najstarszych materiałów na świecie

Czy wiesz, że słowo „len” z języka łacińskiego oznacza „być najbardziej przydatnym/pożytecznym”? Drogocenne właściwości lnu zapewniły mu długoletnią karierę, która liczy już ponad 35 000 lat! Lniana tkanina jest jednym z najstarszych materiałów na świecie - znano ją już w starożytnych cywilizacjach, a ceniono tak bardzo, że jeden z miesięcy w egipskim kalendarzu nazwano miesiącem międlenia lnu, a lniana tkanina stała się walutą. Przez tysiące lat len był świadkiem niejednego przełomu historii, będąc materiałem królewskich szat czy tworzywem okrętowych żagli. W ciągu wieków niezmienne pozostały jednak szlachetność i naturalność lnu, zapewniając niewyczerpalne źródło jego korzystnych właściwości.

 

Jak to wszystko się zaczyna, czyli uprawa lnu

 

Zastanawiasz się, jak wygląda len? To niepozorna na pierwszy rzut oka roślina o błękitno-fioletowych kwiatach, lecz ogromnych możliwościach. W porze zbiorów osiąga ok. metra wysokości. Uprawiana jest na wszystkich kontynentach, choć najbardziej sprzyjają jej warunki strefy umiarkowanej. Jest rośliną stosunkowo łatwą w utrzymaniu, chociaż wymaga dużo wody. Jednak, gdy już opuszcza pola i rozpoczyna podróż do przędzy, nie potrzebuje ani jej, ani żadnych środków chemicznych. Co ciekawe, len już setki lat temu wpisał się w modną dziś filozofię „zero waste” - nie generuje odpadów, a wszystkie jego części są wykorzystywane. Tworzy się z nich nie tylko tekstylia lniane, ale także olej lniany, siemię lniany, pasze oraz wysokiej jakości papier.

Najbardziej pracochłonny, czasochłonny i skomplikowany jest sam proces zbierania, roszenia, międlenia, sortowania i czesania włókien, a następne wytwarzania przędzy lnianej - od setek lat pozostał niezmienny i jest dziełem pracy ludzkich rąk. Tradycyjne rzemiosło sprawia, że prześcieradła lniane czy lniane poszewki na poduszki DESAYER nabierają jeszcze więcej szlachetności i piękna, a każdy stworzony z lnu produkt ma niepowtarzalną historię.

 

Odkryj len

 

Jeszcze w połowie ubiegłego wieku widok lnianych pól był w Polsce czymś powszechnym. Na jakiś czas zapomnieliśmy o lnie, by po wielu latach odkryć go w nowej odsłonie. Cieszę się, że współczesne technologie pozwoliły nam osiągnąć nową jakość lnu i stworzyć len stonewashed, poddany dodatkowemu praniu, dzięki czemu stworzone z niego lniane ręczniki oraz pościel lniana są wyjątkowo miękkie i delikatne, zachowując przy tym wszystkie drogocenne właściwości lnu. Oprócz szykownego piękna, len zachwyca również cechami prozdrowotnymi, a jego produkty są długoletnią inwestycją w doskonałe samopoczucie i znakomicie wpisują się w trendy na naturalne materiały i życie “bliżej natury”.

 

Len to nieco zapomniany szlachetnie naturalny materiał z wieloletnią tradycją. Odmieni Twoją codzienność, zapewniając Ci zdrowy i głęboki sen o każdej porze roku. Lniana pościel zachwyci Cię przewiewnością, delikatnością i pełnymi uroku marszczeniami, a  lniany obrus będzie szlachetną ozdobą Twojego stołu. Rozpocznij długą i niezapomnianą przygodę odkrywając lniane produkty DESAYER!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl