Pielęgnacja Lnu

Len, to wyjątkowa tkanina, która zwiększa swoją szlachetność wraz z upływem czasu, dlatego warto o nią należycie zadbać. Wszystkie lniane tekstylia DESAYER uszyte są z wysokiej jakości 100% tkaniny lnianej typu stonewashed, która po każdym praniu staje się jeszcze bardziej miękka i delikatna. Jak prać i prasować len, by obrusy lniane czy pościel lniana zachwycały Cię swą jakością przez wiele lat? Oto najważniejsze zasady pielęgnacji lnu. 

Jak prać len w pralce? 

Przygotowanie 

Lniane tekstylia najlepiej prać osobno - nie mieszać z innymi tkaninami ani kolorami (nie łączyć bieli z innymi barwami). Przed włożeniem do pralki lnianej pościeli, warto odwrócić poszewkę na lewą stronę oraz zapiąć jej guziki lub zawiązać troczki. 

Program 

Len szczególnie lubi wodne kąpiele, dlatego jeśli masz możliwość, ustaw poziom wody w pralce na maksymalny. Piorąc lniane tekstylia, nie należy przeładowywać bębna. Pralka powinna być wypełniona maksymalnie do połowy, by lniana tkanina mogła się w niej swobodnie przemieszczać. 

Temperatura prania lnu 

Lnianym tekstyliom sprzyja delikatnie chłodna lub ciepła woda, a temperatura prania lnu nie powinna przekraczać 40°C. Pościel lniana nie lubi skrajności, dlatego nie należy jej prać ani w za zimnej, ani w zbyt gorącej wodzie. Unikaj programu gotowania, gdyż nadmiernie wysokie temperatury mogą kurczyć tkaniny. 

Środki do prania lnu

Len jako naturalna tkanina najlepiej toleruje łagodne środki do prania. Wybielacze niszczą lniane włókna i odbarwiają tekstylia, a płyny zmiękczające zmniejszają właściwości absorpcyjne lnu. Jeśli chcesz nadać lnianej tkaninie subtelny zapach, dodaj do płukania kilka kropel naturalnego olejku z ulubionym aromatem.

Wirowanie 

Lniane tkaniny nie lubią skręcania, tarcia i rozciągania, dlatego wiruj je na niskich obrotach (max. 800). 

Suszenie 

Po wyjęciu z pralki, lniane produkty należy strzepnąć i powiesić na sznurku, a najlepiej płasko rozłożyć. Len lubi świeże powietrze i wiatr, który delikatnie go zmiękcza. Gorzej reaguje na ostre słońce, które może niszczyć włókna tkaniny - zbyt wysoka temperatura powoduje, że lniane produkty stają się kruche i podatne na zniszczenia. Odradzam suszenie w suszarkach bębnowych - nieodpowiednio dobrany program może skurczyć tkaninę.

Jak prać len ręcznie? 

Podczas prania ręcznego lnu stosuj podobne zasady jak podczas prania w pralce (optymalna temperatura, delikatne środki piorące, suszenie na powietrzu). Pamiętaj, by lnu nie wykręcać, skręcać ani trzeć. Powoduje to uszkodzenie włókien, odkształcenie i trwałe zagniecenia. 

Jak prasować len?

Naturalne marszczenia nadają lnianej tkaninie uroku, dlatego nie trzeba prasować produktów DESAYER z lnu stonewashed, by cieszyć się jego pięknem. Jeśli jednak lubisz gładko wyprasowane rzeczy, prasuj len na mokro, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna. Optymalna temperatura prasowania lnu to 200°C.

Len jako naturalna tkanina nie wymaga specjalnych zabiegów, by zachwycać swoimi licznymi właściwościami. Warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację, a lniane tkaniny odwdzięczą się delikatnością i miękkością przez wiele lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl